Hepsi
Günlük İngilizce
İngilizce Gramer
İngilizce Şarkılar
Kurumsal İngilizce
Popüler Günlük İngilizce
Popüler İngilizce Gramer
Popüler İngilizce Şarkılar
Popüler Paylaşımlar
Generic selectors
Exact matches only
Ara
Search in content
Post Type Selectors
Lütfen Dil Seçin
English
Türkçe
Português
عربي
日本
Tiếng Việt
한국어
Popüler Paylaşımlar
Hepsi
Günlük İngilizce
İngilizce Gramer
İngilizce Şarkılar
Kurumsal İngilizce

İngilizce Şehir Tanıtımı ve Türkçesi

İngilizce şehir tanıtımı nasıl olur? İngilizce şehir tanıtımı kuralları nelerdir? İngilizce şehir tanıtımı giriş, gelişme ve sonuç olarak nasıl yazılır? Bu ve benzeri sorular İngilizce öğrenmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla soruluyor. Bu soruların cevaplarını öğrenmek isteyenler için bir kılavuz hazırladık.

İngilizce Şehir Tanıtımı Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biri diğer insanlara yaşadığımız yerlerden bahsetmektir. İngilizce öğrenen kişiler yaşadıkları veya yaşamak istedikleri şehirlerden bahsedebilmek için İngilizce şehir tanıtımı yaparken kullanılan cümlelere ve kelimelere aşina olmalıdır. Bu yazımızda sizler için İngilizce şehir tanıtımı kurallarını örneklerle birlikte düzenledik.

İngilizce Şehir Tanıtımı Yapılırken Kurallar

İngilizce şehir tanıtımı yaparken giriş, gelişme ve sonuç şeklinde ilerlemek akıcı şekilde cümleler kurmanızı sağlayacaktır. Giriş bölümünde şehrin en çok bilinen özelliklerinden bahsedilir ve şehre dair küçük bir tanım verilir. Gelişme bölümünde şehrin karakteristik özelliklerinin şehre kattığı havadan ve şehrin atmosferinden bahsedilir. Sonuç bölümünde ise şehir insanları tarafından belli durumlarda tercih edilen mekanlardan ve şehrin sunduğu aktivitelerden bahsedilir.

İngilizce Şehir Tanıtımı Girişi

İngilizce şehir tanıtımı yaparken giriş bölümünde şehrin en bilindik özellikleriyle başlamakta fayda vardır. Örneğin Ankara’dan bahsedecek olursak öncelikle başkent olması ve Anıtkabir’e sahip olması gibi özelliklerinden bahsedilmelidir. Başka bir örnek olarak Bursa’yı tanıtıyorsak Uludağ gibi meşhur özelliklerinden başlanmalıdır. Giriş bölümünde bu özelliklerden bahsederken kullanabileceğiniz kalıplara örnekleri çevirileriyle birlikte aşağıda bulabilirsiniz.

Istanbul has many mosques and palaces. (İstanbul’un birçok camisi ve sarayı var.)

Istanbul is the most crowded city in Turkey. (İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehridir.)

Ankara is the capital of Turkey. (Ankara Türkiye’nin başkentidir.)

Tunceli is the least populous city in Turkey. (Tunceli Türkiye’nin en az nüfuslu şehridir.)

İngilizce Şehir Tanıtımı Gelişme

İngilizce şehir tanıtımı yaparken gelişme bölümünde şehrin karakteristik özelliklerinden ve bunların şehre kattığı atmosferden bahsedilir. Örneğin Ankara’yı tanıtıyorsak gelişme bölümünde memur şehri olmasından ve gri şehir olarak anılmasından bahsedilebilir. Ankara’nın bu yönlerinin şehir yaşamını nasıl etkilediğinden bahsedilebilir. Gelişme bölümünde bu özelliklerden nasıl bahsedilebileceğini örnekleyen cümleleri Türkçe çevirileriyle birlikte aşağıda bulabilirsiniz.

Mugla attracts tourists with its beaches and natural beauties. (Muğla, sahilleri ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir.)

Many concerts take place in Istanbul because it’s the largest city in Turkey. (İstanbul’da birçok konser gerçekleşir çünkü Türkiye’nin en büyük şehridir.)

Bursa is developed in winter tourism thanks to Uludağ. (Uludağ sayesinde Bursa’da kış turizmi gelişmiştir.)

İngilizce Şehir Tanıtımı Sonuç

İngilizce şehir tanıtımında sonuç bölümü yazarken o şehirde yaşayan insanların boş zamanlarını geçirdikleri mekanlar ve belli durumlarda tercih ettikleri aktivitelerden bahsedilir. Büyük şehirler insanlara sıklıkla çeşitli konserler ve gösterilere gitme imkânı sunar. Küçük şehirlerde ve kırsal alanlarda ise doğayla iç içe yapılabilen çeşitli etkinlikler vardır. Sonuç bölümünde şehrin uğrak mekanlarından ve sunduğu aktivitelerden nasıl bahsedebileceğinizi örnekleyen cümleleri ve Türkçe çevirilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Tourists’ favourite places in Bursa are ski resorts and thermal baths. (Bursa’da turistlerin favori mekanları, kayak merkezleri ve termal banyolardır.)

The Youth Park and Guvenpark are among the most popular meeting points in Ankara. (Ankara’da, Gençlik Parkı ve Güvenpark en popüler buluşma noktaları arasındadır.)

In Antalya, those who want to spend time in nature while avoiding the hot weather prefer camping in the Taurus Mountains. (Antalya’da sıcak havaya maruz kalmadan doğada vakit geçirmek isteyenler Toros Dağlarında kamp yapmayı tercih ediyor.)

İngilizce Şehir Tanıtımı Örnekleri

İngilizce şehir tanıtırken giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde nelerden bahsedilmesi gerektiğini öğrendik ve her bölüm için örnek cümleleri inceledik. İngilizce şehir tanıtımının nasıl yapılacağını daha iyi kavramak için aşağıda yer alan şehir tanıtımı örneklerini ve İngilizce çevirilerini inceleyelim.

Türkiye’nin Başkenti: Ankara

Türkiye’nin başkenti olarak Ankara’da, Türkiye Millet Meclisi binası ve Anıtkabir gibi milli değerleri içeren birçok bina bulunmaktadır. Şehir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Etnografya Müzesi gibi hem vatandaşlara hem de turistlere Türk tarihi hakkında çok şey öğreten birçok önemli müzeye sahiptir.

Başkent olması şehrin ciddiyetinden de anlaşılıyor. Ankara memur şehri olarak bilinir; bu nedenle şehir hayatı sakin ve düzenlidir. Türkiye’nin en büyük ikinci şehri olması nedeniyle birçok farklı eğlence alanının yanı sıra farklı damak zevklerine hitap eden farklı restoran ve kafeler sunmaktadır. Şehrin büyümesini ve gelişmesini sürdürmek için sürekli yeni projeler yürütülmektedir.

İnsanların şehirdeki favori buluşma noktaları Güvenpark ve Gençlik Parkıdır. Şehirde, doğada vakit geçirmek isteyenler için çok sayıda park bulunuyor. Ankara Botanik Parkı ve Dikmen Vadisi hem turistlerin hem de hafta sonunu doğayla iç içe geçirmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Devlet opera ve balesi, insanları eğlendirmek ve farklı sanat dallarıyla tanıştırmak için düzenli olarak birçok farklı performans sunmaktadır. Başkent, bir sahil kentinin güzelliklerinden yoksun olsa da herkese çeşitli eğlence seçenekleri sunuyor.

The Capital of Turkey: Ankara

As the capital of Turkey, many buildings with national values are in Ankara such as the building of the National Assembly of Turkey and Anitkabir. The city has lots of important museums such as the Museum of Anatolian Civilizations and Ethnography Museum which teach a lot about Turkish history to both the residents and tourists.

The fact that it is the capital can be felt through the seriousness of the city. Ankara is known as the civil servant city; therefore, city life is calm and regular. As it is the second largest city in Turkey, it offers lots of different entertainment areas as well as different restaurants and cafes appealing to different tastes. New projects are carried out constantly to keep the city growing and developing.

Residents’ favorite meeting points in the city are Guvenpark and The Youth Park. The city has lots of parks for those who want to spend time in nature. Ankara Botanic Park and Dikmen Valley attract both tourists and residents who want to spend a weekend in nature. The state opera and ballet offer many different performances regularly to entertain the residents and introduce them to different fields of art. The capital provides various entertainment options for everyone even though it lacks the beauties of a coastal city.

Yaz Turizmi İçin: Antalya

Yaz turizmi için turistlerin ilk tercihi olarak bilinen Antalya, aslında yılın her günü insanı kendine çekiyor. Sahil kasabalarından şehir merkezine kadar bu şehrin her yeri farklı mevsimlerde farklı aktiviteler sunuyor. Bu nedenle Türkiye’nin en popüler tatil yeridir.

Antalya insanı da tıpkı şehir gibi sıcak ve sakindir. Birçok emekli insan, hayatlarının geri kalanını şehrin doğal güzellikleri içinde huzurla geçirmek için Antalya’nın ilçelerine taşınmaktadır. Şehrin her yerine minibüs ve otobüsler var, bu nedenle toplu taşıma araçlarını kullanarak tüm şehri keşfetmek çok kolay.

Plajların tadını çıkarmak isteyenler Manavgat ve Side’yi ve günün her saati canlı olan ünlü Lara Plajı’nı tercih ediyor. Tarihi Antalya Kalesi ve Aspendos, Antalya’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Antalya’nın en popüler ilçeleri, yeşil doğa ve masmavi denizin mükemmel birleşimi ile ziyaretçilerini büyüleyen Kaş, Kemer ve Alanya’dır. Doğada vakit geçirirken sıcak havalardan kaçınmak isteyenler Toros Dağları’nda kamp yapmayı tercih ediyor. Antalya her mevsim doğal güzelliğiyle insanları cezbetmeye devam ediyor.

For Summer Tourism: Antalya

Antalya, the city known for being the top choice of tourists for summer tourism, in fact attracts people every day of the year. From coastal towns to the center of the city, every part of this city offers different activities in different seasons. Therefore, it is the most popular holiday destination in Turkey.

The people of Antalya are warm and calm like the city itself. Many retired people move to the towns of Antalya to spend the rest of their lives peacefully in the natural beauties of the city. There are minibuses and shuttles to every part of the city, so it is easy to explore the whole city by using public transportation.

Those who want to enjoy the beaches prefer Manavgat and Side, and the famous Lara Beach which is alive every hour of the day. Historic Antalya Castle and Aspendos are the must- see historic sites in Antalya. The most popular districts of Antalya are Kaş, Kemer and Alanya which fascinates the visitors with a perfect combination of green nature and blue sea. Those who want to avoid the hot weather while spending time in nature prefer camping in the Taurus Mountains. Antalya continues to lure people with its natural beauties every season.

Metropol: İstanbul

15 milyonu aşan nüfusuyla İstanbul, Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve tarihi merkezi olarak adlandırılabilir. Sadece Türkiye’nin en kalabalık şehri değil, aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük şehridir. Tarihin en önemli şehirlerinden biridir. Asya ve Avrupa’nın buluşma noktası olan İstanbul, kıtalararası bir şehirdir. Boğaziçi Köprüsü Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlar.

İstanbul binlerce yıldır kültür merkezi olduğu için saraylar, kiliseler, camiler ve farklı dinlere ait çok sayıda farklı ibadethane gibi birçok farklı tarihi yapı şehrin dört bir yanında görülebilir. Türkiye’nin en kalabalık şehri olması trafik başta olmak üzere her yerde hissedilir. Sokaklar her zaman kalabalıktır ve şehir asla uyumaz.

İstanbul’da çok sayıda üniversite var, bu nedenle şehir konserler ve festivaller gibi birçok eğlence fırsatı sunuyor. İstanbul her yaş grubuna hitap eden çeşitli eğlence mekanlarıyla dolu. İlgi alanınız ne olursa olsun, İstanbul herkesin zevkine göre farklı aktiviteler sunuyor. Sanat, tarih, mühendislik, yemek, oyuncak gibi çeşitli alanlarda sergi ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Farklı sanat dallarının sergilerine katılabilirsiniz. Doğada vakit geçirmek isterseniz plajları ve parkları da ziyaret edebilirsiniz.

The Metropolis: Istanbul

With a population of over 15 million residents, Istanbul can be referred to as Turkey’s economic and cultural, historical hub. It is not only the most populous city in Turkey but also the largest city in Europe. It is one of the most important cities in history. Istanbul is a transcontinental city, the meeting point of Asia and Europe. The Bosphorus Bridge connects Asia and Europe.

Since Istanbul has been a cultural center for thousands of years, many different historical structures can be seen all around the city such as palaces, churches, mosques and numerous different places of worship of different religions. The fact that it is the most populous city in Turkey can be felt everywhere, especially in the traffic. The streets are always crowded and the city never sleeps.

There are lots of universities in Istanbul, therefore the city provides many entertainment opportunities such as concerts and festivals. Istanbul is full of various places of entertainment for every group of age. No matter what you are interested in, Istanbul presents different activities for everyone’s taste. You can visit exhibitions and museums of various fields such as art, history, engineering, food and toys. You can attend shows of different fields of art. You can also visit beaches and parks if you want to spend time in nature.

Egenin İncisi: İzmir

İzmir, Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehridir. Konak ilçesi şehrin ticaret merkezidir. İzmir; Efes, Bergama ve Klazomenai antik kentleri gibi birçok turistik yeri olan bir turizm kentidir. Kuşadası, Çeşme ve Foça, İzmir’de uluslararası turizmin merkezleridir.

İzmir zengin bir tarihe sahiptir ve şehrin mimarisi geçmiş imparatorlukların hikayesini anlatır. İster ibadethane, ister sembolik yapı, ister tarihi ev olsun şehrin her köşesinde geçmişten izler vardır. Ülkenin büyük şehirlerinden biri olan İzmir’de her yıl Uluslararası İzmir Festivali ve İzmir Avrupa Caz Festivali gibi uluslararası festivaller düzenlenmektedir.

İzmir yazları sıcak geçen bir Akdeniz iklimine sahiptir, bu nedenle plajlar sıcak yaz aylarında vakit geçirmek için güzel bir seçenektir. Antik anıtları ziyaret ederek zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Bu şehrin sakinleri, hava genellikle güzel olduğu için boş zamanlarını meydanlarda ve parklarda geçirirler.

Pearl of the Aegean: İzmir

İzmir is the third most populous city in Turkey. Konak district is the commercial center of the city. İzmir is a touristic city with lots of tourist attractions such as the ancient cities of Ephesus, Pergamon and Klazomenai. Kuşadası, Çeşme and Foça are the centers of international tourism in Izmir.

İzmir has a rich history and the city’s architecture tells the story of past empires. There are remnants from the past in every corner of the city, whether it’s a place of worship, landmark or historic house. Being one of the big cities of the country, international festivals such as the International İzmir Festival and The İzmir European Jazz Festival are organized annually in İzmir.

İzmir has a hot-summer Mediterranean climate, therefore, beaches are a nice option to spend time during a hot summer. You can travel back in time by visiting the ancient monuments. Residents of this city spend their free time in squares and parks since the weather is usually nice.

Doğu Karadeniz’de Bir Şehir: Trabzon

Trabzon, Türkiye’nin kuzeydoğusunda Karadeniz kıyısında bir şehirdir. Kafkasya’ya açılan bir kapı işlevi görmüştür ve tarihi İpek Yolu üzerinde bulunduğu için farklı kültürlerin, dinlerin ve dillerin kaynaştığı nokta haline gelmiştir. Trabzon limanı, Karadeniz bölgesinin Samsun’dan sonra en önemli ikinci limanıdır.

Trabzon yazın serin, kışın ılımandır. Yıl boyunca yağmurludur. Bu nedenle ormanlar ve ekili alanlar şehrin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Trabzonluların çoğu farklı bir lehçe konuşur, bu nedenle dillerini anlamak bir yabancı için biraz zor olabilir. Kent hem zengin tarımın hem de denizin avantajlarına sahip olduğundan mutfağı balık ve sebze yemeği ağırlıklıdır.

Ortodoks kilisesi olarak inşa edilen Sümela Manastırı, tarihi ve kültürel önemi nedeniyle Trabzon’un en önemli turizm merkezidir. Denizin tehlikelerini görmek için yapılan Trabzon Kalesi, aynı zamanda Trabzon’un en popüler turistik mekanlarından biridir. Bu şehirde ulaşım, Türkiye’deki diğer şehirlerin çoğuna göre nispeten daha zordur, bu nedenle bu şehrin sakinleri genellikle boş zamanlarını kendi arazilerinde veya komşularında geçirirler.

A City in Eastern Black Sea: Trabzon

Trabzon is a city on the Black Sea coast of northeastern Turkey. It served as a gateway to the Caucasus and it was located on the historical Silk Road, therefore it became a melting pot of different cultures, religions and languages. Trabzon port is the second most important port in the Black Sea region after Samsun.

Trabzon is cool in summer and temperate in winter. It is rainy throughout the year. Therefore, forests and cultivated areas make up a great part of the city. Most of the residents of Trabzon speak a different dialect, so it can be a little hard to understand their language for a foreigner. Since the city has the advantages of both rich cultivation and the sea, its cuisine is based on fish and vegetables.

Sümela Monastery, built as an Orthodox church, is the major tourist attraction of Trabzon due to its historical and cultural significance. Trabzon Castle, which was built to see the dangers of the sea is also one of the most popular tourist attractions of Trabzon. Transportation in this city is relatively harder than in most of the other cities in Turkey, so the residents of this city usually spend their free time on their own land or their neighbours’.

İngilizce Şehir Tanıtımı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

İngilizce Şehir Tanıtımı Nasıl Yapılır?

İngilizce şehir tanıtımı, şehrin en bilinen özelliklerinden, şehrin atmosferinden ve şehir insanlarının ve turistlerin favori yerlerinden düzgün bir sırayla bahsedilerek yapılır.

İngilizce Muğla şehri nasıl tanıtılır?

Muğla has the longest coastline among the provinces of Turkey and attracts tourists with its natural beauties such as beaches, mountains and thermal springs. It also has vibrant nightlife in districts such as Bodrum and Marmaris. The weather is never too cold and it’s warm for a long time in autumn so the tourist season is quite long. The geography of Mugla provides a chance to try extreme sports such as paragliding and rock climbing.

(Türkiye illeri arasında en uzun sahil şeridine sahip olan Muğla, plajları, dağları ve kaplıcaları gibi doğal güzellikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Bodrum ve Marmaris gibi ilçelerde canlı bir gece hayatına sahiptir. Hava asla çok soğuk olmaz ve sonbaharda uzun süre sıcak olur, bu nedenle turizm sezonu oldukça uzundur. Muğla’nın coğrafyası, yamaç paraşütü ve kaya tırmanışı gibi ekstrem sporları deneme şansı sunuyor.)

İngilizce Burdur şehri nasıl tanıtılır?

Burdur attracts tourists mostly with its lakes among which Lake Salda is the most popular. Lake Salda is known worldwide as one of the cleanest lakes in the world. Therefore, it lures foreign tourists alongside domestic tourists. Insuyu cave is another tourist attraction of Burdur.

(Burdur, en çok Salda Gölü olmak üzere gölleriyle turistleri cezbetmektedir. Salda Gölü, dünya çapında dünyanın en temiz göllerinden biri olarak bilinir. Bu nedenle yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistleri de cezbetmektedir. İnsuyu mağarası Burdur’un bir diğer turistik cazibe odağıdır.)

İngilizce Şanlıurfa şehri nasıl tanıtılır?

Şanlıurfa is known worldwide for its Abrahamic sites such as Balıklıgöl and Mevlid-i Halil Mosque. Alongside the important sites in terms of religion, there is a pre-historic site called Göbekli Tepe which attracts an amazing number of domestic and foreign tourists as well as historians around the world. People often visit the grand bazaar in Şanlıurfa.

(Şanlıurfa, Balıklıgöl ve Mevlid-i Halil Camii gibi İbrahimi yerleri ile dünya çapında tanınmaktadır. Dini açıdan önemli yerlerin yanı sıra, dünya çapında inanılmaz sayıda yerli ve yabancı turistin yanında tarihçileri de çeken Göbekli Tepe adlı tarih öncesi bir yer bulunmaktadır. Şanlıurfa’da insanlar sıklıkla kapalı çarşıyı ziyaret ederler.)

İngilizce Şehir Tanıtımı ve Türkçesi ile ilgili öğrendiklerinizi pratiğe dökmek ister misiniz? Dilerseniz EnglishCentral’da bulunan 20.000’den fazla interaktif video derslerini inceleyebilir, kelime dağarcığınızı geliştirip telaffuz pratiği yapabilirsiniz. Dilerseniz öğrendiklerinizi canlı ve birebir İngilizce özel ders sırasında kişisel İngilizce öğretmeniniz ile tekrar edebilirsiniz. Hemen EnglishCentral’a kayıt olup İngilizce öğrenmeye başlamaya ne dersiniz?

Rag’n’Bone Man – Human Şarkı Sözleri Türkçe Çeviri
Eurythmics – Here Comes The Rain Again Şarkı Sözleri Türkçe Çeviri